znak fomobi 2_0

Projekt FoMoBi 2.0 jest kontynuacją badań naukowych realizowanych w pierwotnym projekcie FoMoBi z programu Lider Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w latach 2011-2014.   Autorem i kierownikiem projektu był Tomasz A. Łabuz. Badania realizowano pod szyldem Instytutu Nauk o Morzu na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Szczecińskiego. Projekt realizowany był na polskim wybrzeżu Bałtyku. Jego głównym celem było określenie współczesnej dynamiki i walorów akumulacyjnych wybrzeży wydmowych.


Obecnie w projekcie FoMoBi 2.0 istotą badań jest wykazanie georóżnorodności i bioróżnorodności wydm nadmorskich  poprzez powtarzalny monitoring, wraz wskazywaniem przyczyn zaniku lub degradacji tego środowiska.

Środowisko naturalne wydm przednich polskiego wybrzeża zanika w wyniku zmian klimatycznych i działań człowieka. Wydmy przednie to formy wałów, równolegle ułożonych do brzegu wykazujące dużą dynamikę oraz urozmaicające krajobraz wybrzeża. Wydmy przednie są obszarami cennymi dla zachowania bioróżnorodności wybrzeża i ochrony przyrody nadmorskiej. Stanowią ochronę nisko położonego nad poziom morza zaplecza brzegu. Zjawiska erozji i tendencje rozwoju zabudowy turystycznej są podstawowym zagrożeniem dla rozwoju wydm przednich i zachowania tych siedlisk.


Badania w projekcie, to prace terenowe, które realizowane są na polskim wybrzeżu od 20 lat. Więcej informacji na stronie http://bramaswiny.usz.edu.pl, http://polishdunes.usz.edu.pl